Mindegyik tenyészalkalmassági vizsgán A MÁRK ZtP. "A" és "B" típusú fokozatra lehet nevezni.
A nevezéseket a vizsga előtt két héttel címemre kérem elküldeni a származási lap és a MÁRK által elfogadott szűrőállomások HD/ED eredmény másolatával együtt.
Nevezési díj 6000 Ft/kutya amit szintén címemre kérek elküldeni.Haas Gábor Budapest, 1136.Hegedűs Gyula u.7.I.e,14.
haas.gabormarton@upcmail.hu
Helyszíni nevezés nincs!
MÁRK elfogadott HD/ED szűrő és értékelő állomások (csak az adott állatorvos által szűrta kutyát)
1. Dr. Mihalik László Tel: 06 20 981 3100) Isaszeg ( állatorvos által szürt kutyák)
2. Dr. Mezősi László 1163 Budapest, Dióssy L.u.43. Tel: 407 2019, ( állatorvos által szürt kutyák)
3. Dr. Magos Zsuzsanna és Zwillinger András 3561 Felsőzsolca, Hősök tere 5. Tel: 06 46 383 205, ( állatorvos által szürt kutyák)
4. PEGI-VET Kft.(Dr. Pelbát József,
7200 Dombóvár, Zalka M. u. 14. Tel: 0674 465 709.( állatorvos által szürt kutyák)
5. Dr. Kocsis Gábor ( 8200 Veszprém , Endrődi u. 11. ) Tel :06-88-444528, 06.30.6472045 ( állatorvos által szürt kutyák)
6. Dr.Tolnai György 9028 Győr Szent Imre 91/A Telefon:06-96-518-652 , mobil: 06-20/953-5126, ( állatorvos által szürt kutyák)
7. Dr. Stájer Attila, Rendelő :2230 Gyömrő, Szt. István u. 44. Tel:06-29-330340, 06-20-9274-519, ( állatorvos által szürt kutyák)
8. Dr.Pelle György Állatkórház Nyíregyháza-Oros,4551Nyíregyházi út 6/a. 36 209739139 (állatorvos által szűrt kutya)
weblap:http://www.allatkorhaznyiregyhaza.hu/
Csípőizületi diszplázia fokozatok
Mentes/ HD frei (-) az olyan izület, amelynél a vápa félkör alakú, a combcsont fejet nagyobbrészt magába foglalja, az izületi rés keskeny, egyenletes tágulatú, a Norlberg
féle mérés szerinti szög 105 fok, vagy annál nagyobb. Az izületben, illetve környékén gyulladásra utaló tünet nincs.
Átmeneti forma/ HD Übergangsform (+/-) az izület, ha kisebb 105 foknál, de enyhén divergál az izületi rés, vagy – ha nem divergál – 100-105 fok közötti.
Enyhe fokú/ HD leicht positiv (+) a dysplasia, ha az izületi rés kissé kiszélesedett divergáló, a vápa laposabb, a combcsont fej nem teljesen szabályos kör alakú, a szög 100 fok körüli. Enyhe gyulladásra utaló tünetek is előfordulhatnak (Morgan vonal, scleroticus gyűrű, elülső vápakontúron felrakódás).
MÁRK tenyészalkalmassági vizsgán (ZtP.) nem elfogadott fokozatok:
Közepes fokú/ HD Mittel (++) dysplasiánál a vápa sekély, a combcsont fej szögletes, az izületi rés széles, illetve kiszélesedő, a fej a vápából fokozottan kilóg (90-100 fokos). Az izületen és környékén osteoarthrosis jelei mutatkoznak.
Súlyos fokú/ HD schwer (+++) dysplasyánál a combcsont fej deformált, luxált, illetve subluxált (90 fok alatti), az izületi rés tág, erősen divergáló, a vápa lapos, az izületben illetve környékén arthroticus elváltozások lehetnek.
Összehasonlító táblázat
VDH fokozatok
|
FCI fokozatok
|
ADRK/MÁRK fokozatok
|
HD 0
|
A1/2
|
HD mentes -
|
HD 1
|
B1/2
|
HD átmeneti forma +/-
|
HD 2
|
C1/2
|
HD enyhefokú +
|
HD 3
|
D1/2
|
HD közepes ++
|
HD 4
|
E1/2
|
HD súlyos +++
|
HD f
|
f
|
Nincs szűrve
|
Könyökízület/ED F.C.I. Szabályzata alapján készült.
-
Normál/mentes / 0-fok/,O.(-) az az ízület, ahol nem látható oszteofita vagy szklerózis az ízületben.
-
-
Enyhe / I-fok/,1.(+/-) ha 2mm-nél kisebb oszteofiták láthatók bárhol az ízületben, vagy szklerózis az incisura semilunaris mögött.
-
-
Közepes / II-fok/,2.(+) ha 2-5mm-es oszteofiták láthatók bárhol az ízületben.
-
-
Súlyos / III-fok,3.(++) ha 5mm-nél nagyobb oszteofiták láthatók bárhol az ízületben, illetve súlyosan diszpláziásnak kell tekintenünk minden olyan könyököt - az artrózis mértékétől függetlenül - amelyben bármelyik úgynevezett elsődleges elváltozás kimutatható:
A MÁRK tenyészalkalmassági vizsga (ZtP.) szabályzata
A vizsgára történő jelentkezés feltételei:
- FCI zárt származási lap,
-a vizsga napján betöltött 18 hónapos életkor,
- enyhénél (+) nem súlyosabb csípőízületi,(HD),és könyökízületi,(ED) eredmény, kizárólag a MÁRK kijelölt szűrő- és értékelő- állomások egyikétől, az eredeti példányt a vizsga előtt le kell adni. Az ED vizsgálat feltétele a vizsgán való részvételnek.
- az azonosítást szolgáló olvasható tetoválás, vagy mikrochip
- a vizsgán csak egészséges kutya vehet részt, sérült, láthatólag beteg állat felvezetése tilos! A kutyát alkalmas, kellően erős vezetőszíj, és nyakörv használatával kell felvezetni. MÁRK tenyészalkalmassági vizsgán szöges nyakörvvel kutyát felvezetni tilos!
- A részvétel feltétele az érvényes MÁRK, vagy MEOE vagy MKSZ tagság igazolása, és a nevezési díj befizetése
.
A kutya belső tulajdonságai, ösztönkészlete felmérését, és az értékelést az alábbi tesztek alapján végzi el a bíró:
A kutya testméretei felvétele:
- testsúly mérése,
- marmagasság mérése,
- testhossz mérése,
- mellbőség mérése,
- koponya/orrhossz mérése (fejsablonnal).
- szem szín megállapítása szemsablon segítségével.
A kutyának a mérések elvégzését nyugodtan tűrnie kell. Ha a kutya bármelyik mérés elvégzését meghiusítja, a vizsga eredménytelen, a kutyát vissza kell rendelni a bíró által indokoltnak ítélt 2-6 hónap múlva újabb vizsgára.
Küllemvizsgálat a standard előírásainak megfelelően: a kiállításokon is szokásos módon történik. A kutya fogazata, harapása, kanoknál a herék tapintásos vizsgálata, szőrminőség tapintásos vizsgálata alatt a kutyának nyugalmat kell mutatnia. Az FCI érvényes fajtastandard szerinti diszkvalifikáló hibát mutató kutya kizárólag „tenyésztésre alkalmatlan” értékelést kaphat. A hosszú farkú egyedeknél az ún. egybecsavarodott farok alakulást mutatók (spicc jellegű farok tartás) ugyancsak” tenyésztésre alkalmatlan” minősítésűek lehetnek. A szemszín a szemsablon 1A-4A tartomány közötti kell legyen, 4B, vagy világosabb szemű egyed tenyésztésre alkalmatlan.
Lövésállósági próba: A felvezető (tulajdonos, vagy bárki más lehet) laza pórázon vezeti a kutyát a bal lába mellett, majd - a kutyától - kb. 10m távolságból 6-8 mm-es űrméretű platzpatronnal pisztolyból 1-3 lövést adnak le. A kutya nem mutathat félelmet, menekülési szándékot, ha a lövést megugatja, az elfogadott, de nem mutathat fékezhetetlen agresszivitást sem.
Közömbösségi próba: A kutyát pórázon kell átvezetni egy – mozgó emberek által alkotott - körön keresztül, majd az áthaladás után vissza kell vezetni a kör közepére, ott le kell ültetni a kutyát. Ezután a csoport teljesen összezár a felvezető és a kutya körül.
A kutya nem mutathat agresszivitást, vagy félelmet, menekülési szándékot.5-15 mp után a bíró jelzésére a kutya elvezethető.
Őrző-védő munka, támadás elhárítás: A kutyát nyakörvénél fogva kell vezetni abba az irányba, ahol a segéd a palánk mögé elbújt. Amikor kb. 5 m-re érkeznek, a bíró intésére a segéd kiugrik a palánk mögül és hangosan, bottal fenyegetve megtámadja a felvezetőt.
A kutyának energikusan kell védenie a "gazdáját", azaz a segéd védőkarral ellátott karját meg kell fognia „fogd” vezényszóra, vagy anélkül (sehol másutt nem szabad!). Fogás közben a segéd egy botütést mér a kutya oldalára – ha a bíró indokoltnak látja, utasítására a segéd még egy ütést mér a kutya oldalára – hangosan küzd a kutyával, elviszi oldalra, a bíró utasítására (amennyire ezt a kutya engedi) megáll, mozdulatlanná válik. Ezt követően (2-4 másodperc után) a felvezető "Ereszd!" vezényszavára a kutyának el kell eresztenie a kart, majd akár ülve fekve, vagy állva őriznie kell a segédet, az álló segédre nem támadhat rá.
Előfordulhat, hogy a kutya nem ereszt. A bíró jelzésére a felvezető „ereszd” parancs kiadásával egyidejűleg a nyakörvnél fogva a kutyát leveheti a karról. Ha a kart nem fogja meg, a segédet nem meri megtámadni, vagy elmenekül, az kizáró hiba. Ha az őrzés ideje alatt elhagyja a segédet több mint 5 m-re, közömbösséget mutatva, kizáró hiba. .
Bátorságpróba: A kutyát a kijelölt helyen nyakörvénél fogva kell tartania a felvezetőnek. A segéd elszalad kb. 30 m távolságra. A bíró "jelzésére" a kutyát "Fogd, csibész!" parancs után ereszti. A kutyának energikusan el kell fognia, a menekülő segédet.. Amikor a kutya a segédet kb. 5-10 m távolságra megközelítette, a bíró utasítására a segéd visszatámad (bottal, kiabálással). A kutya lendületének nem szabad megtörnie, azaz nem szabad félelmet, bizonytalanságot mutatnia. Erőteljesen kell fognia a segéd karját. A segédnek ugyanúgy kell cselekednie mint a támadás elhárítás feladatnál – a kutyát hangosan bottal fenyegeti, oldal irányba elviszi, de nem üti meg. A segéd a bíró jelzésére megáll, a felvezető ¬"Ereszd!" vezényszavára a kutya el kell engedje, és őriznie kell a segédet, egészen addig, míg a bíró intésére a felvezető elindulhat a kutyához és mindaddig, míg oda nem ér. Ekkor pórázra véve a kutyát, a felvezető elveszi a segéd botját, és a kutyával a bíróhoz kíséri.
Itt is elfogadott, ha a kutya parancsra nem ereszt, a bíró jelzésére a felvezető a kutyát „ereszd” parancs kiadásával nyakörvénél fogva leveheti a karról.
Kizáró hiba, ha a kutya nem üldözi a segédet, ha nem meri megtámadni, nem fogja meg, továbbá, ha az őrzés ideje alatt 5 m-nél messzebbre távolodik a segédtől, közömbösséget mutat.
Értékelés: Fenti tesztek bármelyikének nem teljesítése esetén „tenyésztésre alkalmas” értékelést a kutya nem kaphat. A bíró értékelése alapján „visszarendelve 2-6 hónap múlva” vagy „tenyésztésre alkalmatlan” minősítésű lehet a tesztek bármelyikét nem teljesítő kutya. A kutyát visszarendelni MÁRK tenyészalkalmassági vizsgára két alkalommal lehet, a második alkalommal végleges értékelést kap.
A küllem vizsgálat – fogak, herék vizsgálata, testméretek felvétele, és a bírálat alatti magatartása a kutyának fontos információt ad a bíró számára a wesenről. Ha a kutya a méréseket, és vizsgálatokat nem tűri, úgy nem teljesíti a teszt követelményt, és nem értékelhető a külleme tenyésztési szempontból, ennek megfelelően kiképzési hiányosságok miatt „visszarendelve” értékelést kaphat. A MÁRK tenyészalkalmassági vizsga jelentések egy példányát a MEOE törzskönyvezési hivatal felé illetékességből meg kell küldeni.
Egyéb rendelkezések: A MÁRK Tenyészalkalmassági vizsgákon nem vezethető fel az ott bíráló bírók tulajdonában lévő, vagy közeli hozzátartozójuk tulajdonában lévő kutya.
A vizsgát rendező Országos Elnökségnek, vagy területi csoportnak gondoskodnia kell a megfelelő terület, és a technikai eszközök rendelkezésre állásáról, és írnokról, az eredmények származási lapra történő helyszíni felvezetéséről, és hitelesítéséről.
Az Országos Elnökség kéri fel a bírókat, és a segédet a vizsga lebonyolítására. A tulajdonosok, és felvezetők minden néven nevezendő kárért melyet kutyájuk okoz teljes mértékben felelősek. A vizsgán a MÁRK által felkért közreműködő bírók és segédek, tevékenységüket saját felelősségükre végzik, eközben előforduló esetleges balesetekért a rendező szervezet nem felelős.
A MÁRK tenyészalkalmassági vizsga nyilvános, helyét és idejét a tagok számára elérhető módon tudatni kell legalább 2 hónappal a rendezvény előtt. Az információ körlevélben, és/vagy kör e-mailben, illetve a Kutya Egyesületi élet MÁRK rovatában kell a tagokat tájékoztatni a vizsgákról.
-----------------------------------------------------------------------------
A MÁRK "B" tipusú tenyészalkalmassági vizsga
A vizsgára történő jelentkezés feltételei:
- FCI zárt származási la ,az eredeti példányt a vizsga előtt le kell adni.
- a vizsga napján betöltött 15 hónapos életkor,
- enyhénél (+) nem súlyosabb csípőízületi,(HD),és könyökízületi,(ED) eredmény, kizárólag a MÁRK kijelölt szűrő- és értékelő- állomások egyikétől, az eredeti példányt a vizsga előtt le kell adni. Az ED vizsgálat feltétele a vizsgán való részvételnek.
- az azonosítást szolgáló olvasható tetoválás, vagy mikrochip
- a vizsgán csak egészséges kutya vehet részt, sérült, láthatólag beteg állat felvezetése tilos! A kutyát alkalmas, kellően erős vezetőszíj, és nyakörv használatával kell felvezetni. MÁRK tenyészalkalmassági vizsgán szöges nyakörvvel kutyát felvezetni tilos!
- A részvétel feltétele az érvényes MÁRK, vagy MEOE vagy MKSZ tagság igazolása, és a nevezési díj befizetése.
- 2007. január 1-től a meghirdetett vizsga időpont előtt legalább 10 nappal a nevezést és a vizsgadíj befizetését meg kell küldeni a rendező MÁRK szervezetnek.
.
A vizsgán egy bírálati napon legfeljebb 17 kutya vehet részt. Először a kanok, majd a szukák bírálata történik.
A kutya belső tulajdonságai, ösztönkészlete felmérését, és az értékelést az alábbi tesztek alapján végzi el a bíró:
A kutya testméretei felvétele:
- testsúly mérése,
- marmagasság mérése,
- testhossz mérése,
- mellbőség mérése,
- koponya/orrhossz mérése (fejsablonnal).
- szem szín megállapítása szemsablon segítségével.
- fogak és herék vizsgálata.
A kutyának a mérések elvégzését nyugodtan tűrnie kell. Ha a kutya bármelyik mérés elvégzését meghiusítja, a vizsga eredménytelen, a kutyát vissza kell rendelni a bíró által indokoltnak ítélt 3 hónap múlva újabb vizsgára.
Küllemvizsgálat a standard előírásainak megfelelően: a kiállításokon is szokásos módon történik. A kutya fogazata, harapása, kanoknál a herék tapintásos vizsgálata, szőrminőség tapintásos vizsgálata alatt a kutyának nyugalmat kell mutatnia. Az FCI érvényes fajtastandard szerinti diszkvalifikáló hibát mutató kutya kizárólag „tenyésztésre alkalmatlan” értékelést kaphat. A hosszú farkú egyedeknél az ún. egybecsavarodott farok alakulást mutatók (spicc jellegű farok tartás) ugyancsak ”tenyésztésre alkalmatlan” minősítésűek lehetnek. A szemszín a szemsablon 1A-4A tartomány közötti kell legyen, 4B, vagy világosabb szemű egyed tenyésztésre alkalmatlan.
Lövésállósági próba: A felvezető (tulajdonos, vagy bárki más lehet) laza pórázon vezeti a kutyát a bal lába mellett, majd - a kutyától - kb.15 m távolságból 6-8 mm-es űrméretű platzpatronnal pisztolyból 1-3 lövést adnak le. A kutya nem mutathat félelmet, menekülési szándékot, ha a lövést megugatja, az elfogadott, de nem mutathat fékezhetetlen agresszivitást sem.
Közömbösségi próba: A kutyát pórázon kell átvezetni egy – mozgó emberek által alkotott - körön keresztül, majd az áthaladás után vissza kell vezetni a kör közepére, ott le kell ültetni a kutyát. Ezután a csoport teljesen összezár a felvezető és a kutya körül.
A kutya nem mutathat agresszivitást, vagy félelmet, menekülési szándékot.5-15 mp után a bíró jelzésére a kutya elvezethető.
Őrző-védő munka, támadás elhárítás: A kutyát nyakörvénél fogva kell vezetni abba az irányba, ahol a segéd a palánk mögé elbújt. Amikor kb. 5 m-re érkeznek, a bíró intésére a segéd kiugrik a palánk mögül és hangosan, bottal fenyegetve megtámadja a felvezetőt.
A kutyának energikusan kell védenie a "gazdáját", azaz a segéd védőkarral ellátott karját meg kell fognia „fogd” vezényszóra, vagy anélkül (sehol másutt nem szabad!). Fogás közben a segéd puha bottal egy, nem túl erős botütést mér a kutya oldalára hangosan küzd a kutyával, 4 méter távolságra, a jelig elviszi oldalra, majd a bíró utasítására (amennyire ezt a kutya engedi) megáll, mozdulatlanná válik. Ezt követően a felvezető "Ereszd!" vezényszavára a kutyának eresztenie kell.
Előfordulhat, hogy a kutya nem ereszt. A bíró jelzésére a felvezető „ereszd” parancs kiadásával egyidejűleg a nyakörvnél fogva a kutyát leveheti a karról. Ha a kart nem fogja meg, a segédet nem meri megtámadni, vagy elmenekül, az kizáró hiba. Ha a segédet elereszti, és 5 méternél nagyobb távolságra elhagyja, kizáró hiba. Ha a kutya fogás közben a kart elereszti, majd ezt követően visszatámad, és energikusan fog a gyakorlat értékelhető, a kutya megfelel. Általános irányelv, hogy a gyakorlatnál a segéd a kisebb testtömegű szukákkal enyhébben dolgozzon, mint a kanok esetében. .
Értékelés: Fenti tesztek bármelyikének nem teljesítése esetén „tenyésztésre alkalmas” értékelést a kutya nem kaphat. A bíró értékelése alapján „visszarendelve 3 hónap múlva” vagy „tenyésztésre alkalmatlan” minősítésű lehet a tesztek bármelyikét nem teljesítő kutya. A kutyát visszarendelni MÁRK tenyészalkalmassági vizsgára két alkalommal lehet, a második alkalommal végleges értékelést kap. Összesen három lehetősége van egy kutyának a tenyészalkalmassági vizsga teljesítésére.
A küllem vizsgálat – fogak, herék vizsgálata, testméretek felvétele, és a bírálat alatti magatartása a kutyának fontos információt ad a bíró számára a wesenről, a kutya ösztönkészletéről. Ha a kutya a méréseket, és vizsgálatokat nem tűri, úgy nem teljesíti a teszt követelményt, és nem értékelhető a külleme tenyésztési szempontból, ennek megfelelően kiképzési hiányosságok miatt „visszarendelve” értékelést kaphat.
A MÁRK tenyészalkalmassági vizsga jelentések egy példányát a MEOE törzskönyvezési hivatal felé illetékességből meg kell küldeni.
Egyéb rendelkezések: A MÁRK Tenyészalkalmassági vizsgákon nem vezethető fel az ott bíráló bírók tulajdonában lévő, vagy közeli hozzátartozójuk tulajdonában lévő kutya.
A vizsgát rendező Országos Elnökségnek, vagy területi csoportnak gondoskodnia kell a megfelelő terület, és a technikai eszközök rendelkezésre állásáról, és írnokról, az eredmények származási lapra történő helyszíni felvezetéséről, és hitelesítéséről.
Az Országos Elnökség kéri fel a bírókat, és a segédet a vizsga lebonyolítására. A tulajdonosok, és felvezetők minden néven nevezendő kárért melyet kutyájuk okoz teljes mértékben felelősek. A vizsgán a MÁRK által felkért közreműködő bírók és segédek, tevékenységüket saját felelősségükre végzik, eközben előforduló esetleges balesetekért a rendező szervezet nem felelős.
A MÁRK tenyészalkalmassági vizsga nyilvános, helyét és idejét a tagok számára elérhető módon tudatni kell legalább 2 hónappal a rendezvény előtt. Az információ körlevélben, és/vagy kör e-mailben, illetve a Kutya Egyesületi élet MÁRK rovatában kell a tagokat tájékoztatni a vizsgákról.
A MÁRK 2006. szeptember 9-i közgyűlésén a „B tipusú tenyészalkalmassági vizsga szabályozása, a minimum követelményekkel” szabályzatot a tagok megvitatták, és elfogadták.
A MÁRK tenyészalkalmassági vizsga (ZtP.) szabályzatában foglaltak változatlanul érvényesek a ZtP. Értékelő lappal együtt
Országos Elnökség
|